Türkiye Cumhuriyeti

Dakar Büyükelçiliği

Bilgi Notları

BİLGİ NOTU, 08.07.2016

Senegal’deki Siyasi Durum

Senegal, bağımsızlığını elde ettiği 1960 yılından bu yana demokrasiyle yönetilmektedir.  

Mart 2012’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 
Macky Sall kazanmıştır. Öte yandan, Başbakan Mahammed Boun Abdallah Dionne başkanlığında oluşturulan son Senegal Hükümeti 6 Temmuz 2014 tarihinde kurulmuştur. Ülkede siyasi reform çalışmalarına başlanmıştır. 

 

Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Macky Sall’in seçim vaatlerinden biri olan devlet başkanlığı 

süresinin 7 yıldan 5 yıla indirilmesi ve iki dönemle sınırlanması konusunda Anayasa değişikliği referandumu 20 Mart 2016 tarihinde yapılmıştır. Bu değişiklik yüzde 62 oyla kabul edilmiştir. Referandum paketinde ayrıca, “

Yerel Yönetimler Yüksek Konseyinin kurulması, Anayasa Mahkemesinin üye sayısını 5'ten 7'ye çıkarılması, vatandaşlara doğal kaynaklara ulaşma hakkı verilmesi, muhalefete “statü verilmesi” 
gibi maddeler yer almıştır.

 

 

Dış Politikasının Ana Hatları

 

Senegal, Afrika’da etkili bir dış politika izlemektedir. Ülke, Batı Afrika başta olmak üzere, kıtanın öndegelen konularında gündem belirleyebilmekte, siyasi tarihi, istikrarı ve Batı dünyasıyla kurmuş olduğu olumlu ilişkiler sayesinde, bu gündeme olumlu ve somut katkılar yapmaktadır. Cumhurbaşkanı Macky Sall, Afrika'nın sorunlarına çözüm bulmak maksadıyla zaman zaman mekik diplomasisine başvurmaktadır. 

Senegal, 15 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyelik seçimlerinde oylamaya katılan 190 üye devletin 187'sinin oyunu alarak 2016-2017 dönemi BGMK geçici üyeliğine seçilmiştir. 

Aktif diplomatik girişimleri sayesinde, Senegal, Afrika’nın Kalkınması için Yeni Ortaklık (NEPAD) Girişiminin Başkanlığını üstlenmiş; Cumhurbaşkanı Macky Sall ECOWAS Devlet ve Hükümet Başkanları Konferansı Dönem Başkanlığı görevini deruhte etmiştir. 

 

Senegal'in Savunma ve Güvenlik Kuvvetlerinden 3646 kişi halihazırda barış gücü misyonlarında görev yapmaktadır. Bu çerçevede, Senegal, barışı koruma güçlerine en çok personel katkısında bulunan ülkeler sıralamasında dünyada yedinci, Afrika'da üçüncü, Batı Afrika da ise birinci ülke konumundadır. 


Türkiye-Senegal Siyasi İlişkileri 

 

Türkiye ve Senegal arasındaki ilişkiler her alanda olumlu bir seyir izlemektedir. İkili ilişkilerde son dönemde yoğun üst düzey temaslar gerçekleştirilmiştir. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat 2016 tarihinde Dakar'ı ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından ağırlanmıştır. 

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, ülkemizi,  Barış Zirvesi ve Çanakkale Anma Törenlerine katılmak üzere ülkemizi 23-25 Nisan 2015 tarihlerinde; 

10-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen İİT 13. İslam Zirvesi vesilesiyle; 
15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesine NEPAD Başkanı sıfatıyla ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Macky Sall, ayrıca, 22 Mayıs 2016 tarihinde bir ülkeye yaptığı resmi ziyaret dönüşünde Ankara'ya uğramış ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bir çalışma yemeğinde ağırlanmıştır. 

Sözkonusu ziyaretler sırasında iki ülke arasında birçok anlaşma imzalanmıştır. 

İki ülke arasında siyasi istişare mekanizması mevcuttur. 

 

Türkiye-Senegal Ekonomik İlişkileri:

  

İkili Ticaret Hacmi: 133,7 milyon Dolar (2015)

​​​​170 milyon Dolar (2014)

 

İhracatımız: ​​: 128,2 milyon Dolar (2015)

​​​​154 Milyon Dolar (2014)

 

İthalatımız​​​: 5,5 milyon Dolar (2015)

4,3 milyon Dolar (2014)

 

İhracatımızın ilk üç Kalemi:

Demir-çelik, tahıl, makine

 

İthalatımızın ilk üç kalemi:

Balık, balık yağı, maden cevherleri

 

Son on yılda iki ülke arasındaki ticaret hacmi, her iki ülke lehine yaklaşık üç kat artmıştır. Türkiye ve Senegal arasında Karma Ekonomik Komisyon ve İş Konseyi mekanizmaları mevcuttur. 


Son dönemde, Senegal'deki Türk yatırımları büyük ölçüde artmıştır. 

 

Türkiye-Senegal Eğitim ve Kültür Alanındaki İlişkiler

 

İki ülke arasında Kültür İşbirliği Anlaşması mevcuttur. Karşılıklı kültürel faaliyetler, imkanlar ölçüsünde gerçekleştirilmektedir. Senegal halen, EXPO 2016 Antalya'ya katılmaktadır. 

Anadolu Ajansı Senegal'de faaliyet göstermektedir.  Yunus Emre Enstitüsü İle Dakar Cheikh Anta Diop Üniversitesi arasında Türkoloji Projesi  İşbirliği Protokolü mevcuttur. 

 

Türkiye Bursları kapsamında, Hükümetimizce Senegalli öğrencilere her yıl düzenli olarak değişen sayılarda burslar verilmektedir.

Senegal basın-yayın temsilcilerinden bir heyet 1-5 Şubat 2016 tarihlerinde Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğümüzün davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiş ve ziyarette ülkemiz basın yayın kuruluşlarından muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Ankara, Bolu, Konya ilçe belediyeleri ile Senegal ilçe belediyeleri arasında çok sayıda kardeş kent ilişkisi kurulmuştur.

Kalkınma alanında Senegal ile işbirliğimiz

 

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA), Batı Afrika’daki ilk ofisini 2007 yılı Nisan ayında Dakar’da açmıştır. TİKA Ofisinin açıldığı tarihten bu yana 100’e yakın proje gerçekleştirilmiştir.