Türkiye Cumhuriyeti

Dakar Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylamasında Görev Bölgemizdeki Vatandaşlarımızın Oy Kullanması , 17.02.2017

Anayasa Değişikliği Halkoylamasının ülkemizde 16 Nisan 2017 tarihinde yapılmasının kararlaştırılması üzerine, yurt dışı temsilciliklerimizde oy verme işlemi 27 Mart Pazartesi günü başlayıp, 9 Nisan Pazar günü bitecektir. Gümrük kapılarında ise 27 Mart Pazartesi günü başlayıp 16 Nisan Pazar günü sona erecektir.

Büyükelçiliğimizin görev bölgesinde adres beyanıyla kayıtlı seçmen sayısının yeterli olmaması nedeniyle sözkonusu halkoylaması sırasında Büyükelçiliğimizde sandık açılmayacaktır.

Bununla birlikte, Yüksek Seçim Kurulu’nun 12 Ocak tarihli kararı ile Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenlerin bağlı bulundukları Büyükelçilik veya Başkonsolosluk görev bölgesinde oy kullanmaları zorunluluğu kaldırılmıştır. Diğer bir ifadeyle, yurt dışı seçmenler, ülkemizdeki gümrük kapılarının yanısıra, oy verme günlerinde bulundukları sandık açılan diğer Temsilciliklerimizde oy kullanabileceklerdir.

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın halkoylamasında yurt dışı temsilciliklerde oy kullanabilmeleri için mutlaka Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yurtdışı seçmen kütüğü kayıtları vatandaşlarımızın Temsilciliklerimizde yaptıkları adres beyanlarına göre oluşturulur.

Vatandaşlarımız Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak kontrol edebilirler:

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp?_afrLoop=1210741698872385

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan vatandaşlarımız, sandık açılan başka bir ülkede veya gümrük kapılarında oy kullanmak istemeleri durumunda 16 Şubat 2017 - 26 Şubat 2017 17:00 (TSİ) tarihleri arasında Büyükelçiliğimize şahsen başvurarak adres beyanında bulunabilirler.

Adres beyanı işlemlerinin tamamlanabilmesini teminen, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi 16-25 Şubat 2017 tarihleri arasında haftasonları da dahil olmak üzere 09:00-13:00 ve 14:30-17:30 saatleri arasında açık olacaktır. 26 Şubat 2017 tarihinde ise 14:00'e kadar hizmet verilecektir.

Ayrıca, vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından +90 444 99 75 numaralı telefon numarası ile ''Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi'' oluşturulmuştur. Anılan Çağrı Merkezi 17 Şubat'a kadar hafta içi hergün Türkiye saati ile 09:00 - 18:00 arasında hizmet verecektir.

Evvelce başka bir duyurumuzla bildirdiğimiz seçim takviminde öne çıkan tarihler aşağıda ayrıca sunulmaktadır:

18 Şubat, Cumartesi; Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilmesi ve itirazların başlaması (Türkiye saati ile 08:00)

26 Şubat, Pazar; Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün www.ysk.gov.tr adresinden yapılan ilanının sonlandırılarak, bu durumun tutanak altına alınması ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazların son günü (Türkiye saati ile 17:00)
 

10 Mart, Cuma; Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi,
 

10 Mart, Cuma; Yurt dışı seçmenler için oy kullanılacak temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgilerinin www.ysk.gov.tr adresinden ilanı (Türkiye saati ile 08:00),

27 Mart, Pazartesi; Gümrük kapılarında ve Yurt Dışı Temsilciliklerde oy verme işlemine başlanması,
 

9 Nisan, Pazar; Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işleminin sona ermesi.
 

Saygıyla duyurulur.